Gündem
Giriş Tarihi : 22-06-2021 03:58   Güncelleme : 22-06-2021 03:58

Bayburt Belediyesi: Ülkü Ocaklarından Belediye Başkanımıza

Bayburt Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Emre Zengin ve Yönetim Kurulu Üyesi Celal Karabey Yücel, Belediye Başkanımız Sayın Hükmü Pekmezci‘ye makamında ziyarette bulunarak, Türk gençliğinin daha hızlı okuması, okuduğunu daha iyi anlaması ve odaklanması için Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapay zekâ teknolojisi kullanılarak hazırlanan “Odak2023” isimli bilgisayar yazılımını takdim ettiler

Bayburt Belediyesi: Ülkü Ocaklarından Belediye Başkanımıza

Bayburt Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Emre Zengin ve Yönetim Kurulu Üyesi Celal Karabey Yücel, Belediye Başkanımız Sayın Hükmü Pekmezci‘ye makamında ziyarette bulunarak, Türk gençliğinin daha hızlı okuması, okuduğunu daha iyi anlaması ve odaklanması için Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yapay zekâ teknolojisi kullanılarak hazırlanan “Odak2023” isimli bilgisayar yazılımını takdim ettiler.

Odak2023

Ülkemizde kitap okuma oranın düşük olmasının en önemli sebebinin zaman ve odaklanma sorunu olduğu göz önünde bulundurularak hazırlanan ‘Odak2023’ bilgisayar yazılımı ile ilgili Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ülkü Ocakları olarak bu sorunu ortadan kaldırmak için çözüm arayışına girdik ve ‘Odak2023’ isimli bilgisayar yazılımını geliştirdik. Bu yazılım içeriğinde yer alan aktivitelerle kişinin okuma hızını ve anlama kapasitesini geliştiriyor. Bu yazılımın içeriğinde oyunlar var. Bu oyunlarla kullanıcıya göz kası egzersizi yaptırıyoruz. Göz, beyin ve hafıza arasındaki koordinasyonu güçlendiriyoruz. Yazılımın içinde yer alan metinlerle kişinin anlama kapasitesini ve okuma hızını test ediyoruz. Sonrasında yazılımın yapay zeka özelliği sayesinde, kişiye özel egzersiz ve metinlerle çalışmasını sağlıyoruz. Kişinin görsel zeka kapasitesini ve beynin fotoğraf hafızasını geliştiriyoruz. Bu sayede 3-4 saatte okunan metni, 1 saatte okunacak seviyeye getiriyoruz. Gözler hızlı okumayı başarabildiği için odaklanma meselesi de ortadan kalkıyor. Beynin anlama kapasitesi gelişiyor. Okunan metin hafızada kalıcı hale geliyor.”

Açıklamada ayrıca, bu yazılımın LGS, YKS, KPSS ve ALES gibi birçok sınavda öğrencilerin “soruları yetiştiremedim” mazeretlerini de ortadan kaldıracağını belirtilerek, hızlı okuma yazılımı Odak2023 eğitim setinin, Türkiye genelinde 10 bin adet ücretsiz dağıtıldığı bildirildi.