Eğitim
Giriş Tarihi : 11-08-2021 00:14   Güncelleme : 11-08-2021 00:14

Bayburt Üniversitesinden Yeni Endemik Bir Bitki Keşfi

Bayburt Üniversitesinin çalışmalarıyla, Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’ni birbirine bağlayan önemli güzergâhlardan olan Bayburt Soğanlı Dağında yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Bayburt Üniversitesinden Yeni Endemik Bir Bitki Keşfi
Bayburt Üniversitesinin çalışmalarıyla, Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz Bölgesi’ni birbirine bağlayan önemli güzergâhlardan olan Bayburt Soğanlı Dağında yeni bir endemik bitki türü keşfedildi. 

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Sefalı, gerçekleştirdiği saha çalışmaları sırasında, Soğanlı Dağlarında kendine has yaprak ve çiçek özelliklerine sahip olduğunu fark ettiği bir bitki hakkında inceleme yaptı. Konu üzerinde gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda bu bitkinin şimdiye kadar literatürde ismi yer almayan bir tür olduğu sonucuna vardı. Bitkinin daha önce keşfedilmemiş olduğunu fark eden ve yaptığı çalışmalarla önemli bir buluşa imza atan öğretim üyesi “arınca” cinsine ait endemik bitkiye, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’a ithafen “Androsace azizsancarii Sefalı” ismini verdi. 

Coğrafik açıdan nadir ve endemik bitkilerin yer aldığı Bayburt Soğanlı Dağında fark ettiği bu özel bitki hakkında çalışmalarını tamamlayan Dr. Sefalı, bitkiyle ilgili bilimsel bir makale hazırladı.  Hazırladığı makalenin yurt dışındaki Nordic Journal Of Botany isimli dergide yayımlanması ile birlikte yeni keşfedilen bu bitki türü “sancarınca” adı ile literatüre kazandırılmış oldu.

Bitkinin, dünyada sadece Bayburt’taki Soğanlı Dağları’nın 3 bin metre yükseklikteki bölümünde bulunduğuna işaret eden Dr. Sefalı; Bayburt’un doğası ile sürekli keşfedilmeyi bekleyen özel alanlar ve özel bitkilerle dolu olduğunu ifade etti. Bayburt ve çevresinin bu tür bilimsel çalışmalar için önemli yerler olduğuna vurgu yapan Dr. Sefalı,  keşfettikleri yeni endemik bitkinin de buna bir örnek olduğunu belirtti. 

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen başta olmak üzere, tüm akademik ve idari paydaşlarına desteklerinden dolayı teşekkür eden Dr. Sefalı, yaptıkları saha çalışmalarında her gün yeni bir tür bulma heyecanı ile çalışmalara daha büyük bir motivasyonla devam edeceklerini sözlerine ekledi.