Ekonomi
Giriş Tarihi : 17-01-2022 23:32   Güncelleme : 17-01-2022 23:32

EKO-KÖY PROJESİ HAYATA GEÇİYOR..

EKO-KÖY PROJESİ HAYATA GEÇİYOR..

EKO-KÖY PROJESİ HAYATA GEÇİYOR..

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2021 yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında onaylanan ve Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygulanacak “Bayburt Eko-Köy Projesi” nin üretim sözleşmesi imzalandı.

            Eko Köy projesiyle eldeki küçük kaynakların bir araya getirilerek üretim yapılması, dezavantajlı üreticilerin gelir seviyelerinin artırılması, daha verimli üretim yapmalarının sağlanması ve Bayburt’ta atalık tohumdan üretilen domates, fasulye, tarhun ve lahana gibi ürünlerin üretiminin ekonomik değere sahip bir faaliyete dönüştürülmesi hedeflenmiştir. Belirlenen alanda başlangıç için 21 adet konteyner, 21 adet sera kurulumu gerçekleştirilerek modern bir üretim tesisi oluşturulmasına katkı sağlanacaktır.

             Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bayburt ilinde uzun yıllar sebze yetiştiriciliği yapmakta olan 20 sebze üretici arasında İl Müdürlüğü toplantı salonunda üretim sözleşmesi imzalandı. Yeşilyurt köyü sınırları içinde bulunan yaklaşık 55 dekar alanda İl Müdürlüğü tarafından daha önce parselasyon çalışması tamamlanmış olan üretim alanlarının üreticilere tahsis işlemleri gerçekleştirildi.

            İl Müdürü Selami ERSEN yaptığı açıklamada üretime devam ettikleri sürece İl Müdürlüğü olarak kendilerine her zaman destek olacaklarını ifade etti. Üreticilere katılımlarından dolayı teşekkür ederek çalışmalarında başarılar diledi.