Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 15:08   Güncelleme : 01-06-2021 15:08

İl Müdürümüz Selami Ersen’in “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü” Mesajı

​Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır

İl Müdürümüz Selami Ersen’in “15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü” Mesajı

​Gelişmekte olan birçok ülkede tarımsal işgücünün en önemli kaynağını kadınlar oluşturmaktadır. Gerek dünyada gerekse Türkiye’de tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü kırsal alanda yaşayan kadınlarımız üstlenmektedir.

Kadınların tarımsal üretimde, kaynakların sürdürülebilir kullanımında, gıda üretiminde ve gıda güvenliğinde sahip oldukları önemli konumdan hareketle, Uluslararası Tarım Üreticileri Derneği 15 Ekim’i Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren de 15 Ekim, Dünya Çiftçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.

Kadın işçiler tarımsal üretimin her aşamasında yer almakla birlikte daha çok gıda, ürün hasadı, ürünlerin işlenmesi gibi alanlarda yoğunlaşmaktadırlar.

Kırsal kesimdeki kadınların günlük yaşamda ve tarımsal faaliyetlerdeki işlerinin çeşitliliği ve çokluğu nedeniyle büyük bir yükü omuzlamaktadırlar.

Kadınlarımız yeri geldiğinde tarlada çift sürmekte, tohum ekmekte, yeri geldiğinde ürününü hasat etmekte, hayvanlarını bakmakta, tarımın her alanında çalışmaktadır. Bunların yanı sıra üzerinde bulunan geleneksel ev işlerini yürütmekte, annelik gibi kutsal bir görevi de beraberinde yerine getirmektedir.

Kadın çiftçilerimiz, evde çocuğunu, serada sebzesini büyütüyor. Onların tarıma, aile ve ülke ekonomisine olan maddi ve manevi katkılarını biliyor ve İl Müdürlüğü olarak projelerimizde ve faaliyetlerimizde onlara öncelik veriyoruz.

Bu vesileyle; tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.

Selami ERSEN

İl Tarım ve Orman Müdürü