Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 15:07   Güncelleme : 01-06-2021 15:07

İlimizde Hasat Öncesi Pestisit Denetimleri Devam Ediyor.

​Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri, tarladan sofraya güvenilir gıda temini için denetimlerini sürdürüyor

İlimizde Hasat Öncesi Pestisit Denetimleri Devam Ediyor.

​Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personelleri, tarladan sofraya güvenilir gıda temini için denetimlerini sürdürüyor. Bitki koruma ürünlerinin doğru uygulanmasına yönelik olarak, Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince hasat esnasında veya hasat öncesinde numune alımlarına devam ediliyor. Yapılan kontrollerle bitki koruma ürünlerinin etiket bilgilerine uygunluğu tavsiye dışı pestisit kullanımı ile insan sağlığına yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi doğal dengenin korunması ve bitkisel üretimin sürdürülebilirliği amaçlanmaktadır.

Gerek halkımız güvenilir gıda tüketiminin sağlanması gerekse üreticilerimizin cezai yaptırımlara maruz kalmamaları için yetiştiriciliğini yaptıkları bitkisel ürünlerde hastalık ve zararlılarla mücadele ederken, öncelikle kültürel önlemleri almaları, daha sonra mekanik, biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerini uygulamaları, en son çare olarak kimyasal mücadeleye başvurmaları gerekmektedir. Kimyasal mücadelede ise; öncelikle yasaklanmış bitki koruma ürünlerinin kullanılmaması, ruhsatlı bitki koruma ürünlerinin de tavsiye edilen dozunda ve zamanında kullanılması, son ilaçlama ile hasat arasında geçmesi gereken bekleme sürelerine mutlaka uyulması gerekmektedir.