Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 15:07   Güncelleme : 01-06-2021 15:07

İlimizde Patates Hasadı Başladı

​İlimiz iklim koşullarında çiftçiye daha fazla kazanç sağlamak için sulanabilir tarım arazilerinin değerlendirilmesinde patates ayrı bir öneme sahiptir

İlimizde Patates Hasadı Başladı

​İlimiz iklim koşullarında çiftçiye daha fazla kazanç sağlamak için sulanabilir tarım arazilerinin değerlendirilmesinde patates ayrı bir öneme sahiptir. Patates üretimi açısından toprak yapısı ve iklim yetiştiriciliğe uygun olmakla birlikte, ortalama 5000 dekar arazide patates üretimi gerçekleşmektedir. İlimiz iklim ve bitki örtüsü bakımından yoğunlukla hayvancılığa uygun olsa da çiftçilerimiz için hayvancılığın yanında ek gelir kaynaklarından biri olarak patateste yerini almaktadır. İl müdürlüğü olarak tohumluk dağıtımı noktasında çiftçilerimizin yanında olup üretimi daha fazla arttırmak için yeni projeler üzerinde çalışmaktayız.

İlimizde en çok tercih edilen çeşitlerden Lady Olimpia, Marabel, Agria, Marfona gibi çeşitlerin ekimi gerçekleştirilerek dekara ortalama 2,5- 3 ton ürün alınmaktadır.

İlimizde patates tarımı geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce çiftçilerimize her türlü teknik destek sağlanmaktadır. İlimiz patates üretimi noktasında; iklim koşulları ve verimlilik açısından önemli bir merkez olma yolunda ilerlemektedir.