Eğitim
Giriş Tarihi : 04-12-2021 02:48   Güncelleme : 04-12-2021 02:48

Öğrencilerimizden Engelliler Gününe Özel Şenlik

Öğrencilerimizden Engelliler Gününe Özel Şenlik

Öğrencilerimizden Engelliler Gününe Özel Şenlik
Üniversitemiz, Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü öğrencileri tarafından, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ne özel bir şenlik düzenlendi.

Spor Bilimleri Fakültesi öğretim elemanlarımızdan Dr. Öğr. Üyesi Yunus Emre Çingöz öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlik, Bâbertî Külliyemiz Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonunda yapıldı. 

Engelsiz Hayat Öğrenci Topluğumuzun katkılarıyla düzenlenen şenliğe, Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen’in yanı sıra, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ümmügülsüm Erdoğan, dekanlarımız, müdürlerimiz, Bayburt Özel Eğitim Meslek Okulunda eğitim gören özel eğitim öğrencileri ve öğretmenleri, akademik ve idari personellerimiz ile öğrencilerimiz katıldı. 

Dayanışma ve farkındalığın artırılmasına yönelik animasyon gösterimi, Hayat Bayram Olsa şarkısının işaret dili ile canlandırılması, öğrencilerin harman dalı oynadığı programda katılımcılar eğlenceli vakitler geçirdi.

Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutlayan Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, “İnsanların çeşitli engelleri olabilir. Fakat en büyük engel insanların duygularıyla ilgili engellerdir. Bunun en başında ise sevgisizlik yer alıyor. Bizler toplum olarak bir sevgi medeniyetiyiz. Bu sevgide akabinde merhameti, adaleti, hoşgörüyü getiriyor. Dolayısıyla bütün toplumu kucaklamak, toplumun bütün bireylerine eş düzeyde muamele etmek, bu kültürün temsilcileri olarak hepimizin asli vazifesidir. Bayburt Üniversitesi olarak bizlerde bu konuda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirme gayretindeyiz.” dedi. 

Her zaman engelli personellerin sorunlarını dinleyip çözüm bulma noktasında gayret içinde olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, erişilebilir külliyeler inşa ederek engelli vatandaşlarımızın üniversitemizdeki tüm imkânlardan, sosyal alanlardan, açık ve kapalı mekânlardan rahatlıkla yararlanmasını sağladıklarını ve yeni düzenlemeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini söyledi.

Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında, Dede Korkut Külliyemizin engelsiz üniversite ödüllerine kapsamında Turuncu bayrak ile ödüllendirildiğini hatırlatan Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, Bâbertî Külliyemizde de çalışmaların büyük oranda tamamlandığını dile getirerek önümüzdeki dönemlerde üniversitenin bütün külliyeleri ile tamamen engelsiz bir üniversiteye dönüşeceğini sözlerine ekledi.

Katılanlara teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, farkındalığın arttırılmasına yönelik gerçekleştirilen programda, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği öğrencilerini ve destek olan akademik ve idari personelleri tebrik etti. 

Programın ardından, Bayburt Özel Eğitim Meslek Okulunda eğitim gören özel eğitim öğrencileri ve öğretmenleri Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen’i makamında ziyaret ettiler. Ziyaretten duyduğu memnuniyetini aktaran Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, iş ve eğitim hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da daha aktif bir yaşam sürmeleri adına bütün engelli vatandaşların daima yanlarında olduklarını ifade etti. 

Kendilerine gösterilen ilgiden ötürü oldukça mutlu olduklarını dile getiren özel eğitim öğrencileri ise Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen başta olmak üzere bütün üniversite yönetimine teşekkürlerini ilettiler.