Eğitim
Giriş Tarihi : 16-12-2021 08:14   Güncelleme : 16-12-2021 08:14

Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, Afet Risk Azaltma Tanıtım ve Uygulama Toplantısına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, Afet Risk Azaltma Tanıtım ve Uygulama Toplantısına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Türkmen, Afet Risk Azaltma Tanıtım ve Uygulama Toplantısına Katıldı
Bayburt Valisi Cüneyt Epcim başkanlığında gerçekleştirilen İl Afet Risk Azaltma Tanıtım ve Uygulama Toplantısı’na Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen de katıldı.

Bayburt Öğretmen Evinde gerçekleştirilen toplantıda, Bayburt’ta afet farkındalığın geliştirilmesi, afet risklerinin azaltılması ve önlem alınması konusunda davranış değişikliği oluşturulması maksadıyla 2021 yılında çalışmalarına başlanan ve bu yıl nihayete eren İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) üzerinde değerlendirmeler yapıldı. Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğü koordinasyonunda paydaş kurumların katılımlarıyla hazırlanan plan, düzenlenen tanıtım ve uygulama toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Toplantı açılışında plana ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Epcim, son dönemlerde afet riskinin olağanüstü düzeylere yaklaştığı bir dönem yaşandığını söyledi. İçişleri Bakanlığı’nın buna yönelik afetlerle mücadele ve risk azaltma konusunda önemli çalışmalar yaptığını belirten Vali Epcim, bu çalışmalara esas olarak İl Afet Risk Azaltma Planlarının hazırlanması noktasında ülke düzeyinde yoğun bir çalışma ortaya konduğunu bildirdi. 

Toplantının yerel düzeyde son yılların en geniş kapsamlı buluşması olduğunu bildiren Vali Epcim, bu durumun afetlere karşı hazırlıklı olmaya verilen önemin göstergesi olduğunu ifade etti. 

Toplantıya Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, Aydıntepe Kaymakamı Bayram Yıldız, Demirözü Kaymakamı Betül Büyükkılıç, Demirözü Belediye Başkanı Arslan Gürer, ilgili kamu kurumlarının amirleri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve paydaş kurum temsilcileri katıldı.