Eğitim
Giriş Tarihi : 19-02-2022 05:25   Güncelleme : 19-02-2022 05:25

Rektörümüz Türkmen, Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 104. Yıl Dönümü Etkinliklerine Katıldı

Rektörümüz Türkmen, Bayburt'un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 104. Yıl Dönümü Etkinliklerine Katıldı

Rektörümüz Türkmen, Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 104. Yıl Dönümü Etkinliklerine Katıldı
Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü etkinliklerine katıldı. 

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü kutlamaları kapsamında; Ermeni çeteleri tarafından şehit edilen, dönemin Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi ve Kop Savunması esnasında Rus süvari birliklerinin hücumu karşısında kontrolsüz olarak geri çekilen erleri durdurmaya çalışırken, atının üzerinde alnından vurularak şehit edilen 9. Piyade Tümen Komutanı Miralay Sabri Bey kabirleri başında dualarla yad edildi. 

Etkinlikler kapsamında daha sonra, Yukarı Kırzı köyünde yer alan ‘Şehit Kadınlar İffet Anıtı’ ziyaret edildi. Gerçekleştirilen ziyarette, protokol konuşmaları ve şehitler için Kur’an-ı Kerim okunmasının ardından, şehitliklere karanfiller bırakıldı. Sonrasında, yine işgal yıllarında Ermeni çetelerinin zulmünden kaçıp namuslarını korumak için kendilerini su kuyularına atan yöre kadınları adına yapılan ‘Şehit Kadınlar Müzesi’ de ziyaret edildi.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümü kapsamında gerçekleştirilen anma törenlerine Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Tosun, Rektörümüz Prof. Dr. Mutlu Türkmen, Bayburt Vali Yardımcısı Ahmet Yıldız, Bayburt İl Jandarma Komutanı Albay Ramazan Yiğit, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Savaş Bülbül, Belediye Başkan Yardımcıları Süreyya Türkmenli ve Nesumittin Selçuk, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.